Jak wybrać i załatwić łóżko rehabilitacyjne dla chorego?

Jak wybrać i załatwić łóżko dla chorego?

Osoby starsze czy też chore spędzają większość swojego czasu w pozycji leżącej. Niekiedy bywają nawet to całe dni i tygodnie. Właśnie dlatego niezwykle ważny jest wybór właściwego łóżka rehabilitacyjnego, które wpłynie korzystnie na ich komfort oraz zdrowie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli do użytkowania w warunkach szpitalnych, jak i tych domowych. Dla wielu osób zakup nowego mebla jest nieosiągalny, z uwagi na wysoką cenę takich sprzętów. Alternatywą dla osób z ograniczonym budżetem jest wybranie się do wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych. Na co zwrócić uwagę wybierając dany model i jakie łóżko spełni wszelkie potrzeby osoby leżącej?

wynajem i sprzedaż łóżek rehabilitacyjnych

Kiedy warto zdecydować się na łóżko rehabilitacyjne?

Mebel ten przeznaczony jest do użytku przez osoby leżące. Korzystają z niego pacjenci poważne chorzy, po wypadkach czy też osoby w podeszłym wieku. Jest to sprzęt dedykowany pacjentom o różnym stopniu trwałej albo czasowej niepełnosprawności ruchowej. Łóżko rehabilitacyjne jest więc polecane osobom starszym, niepełnosprawnym i leżących, jak i osobom korzystającym z rehabilitacji w warunkach opieki domowej (po wypadkach, wylewach, udarach).

Wynajem czy zakup łóżka rehabilitacyjnego- co jest lepszym rozwiązaniem?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wynajmu bądź zakupu łóżka ortopedycznego, musimy zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Po pierwsze ważne jest to, czy osoba chora ma szansę na powrót do sprawności w ciągu kilku miesięcy? Nie bez znaczenia jest również jej wiek, waga oraz aktualny stan zdrowia. Istotne jest też to, jakie środki finansowe może przeznaczyć na łóżko dla osoby chorej. W przypadku kiedy choroba ma charakter przejściowy, jest to na przykład unieruchomienie po operacji, a osoba ma szansę na powrót do pełnej samodzielności i sprawności, dobrą opcją będzie wynajem łóżka rehabilitacyjnego. Pozwoli to na spore oszczędności, a przy tym nie trzeba zmieniać ustawienia pomieszczeń na stałe. Profesjonalna firma beck-orto zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i wynajmem łóżek rehabilitacyjnych. Ponadto, zapewnia bezpłatny serwis, jak i doradztwo przez cały okres wynajmu sprzętu. Wynajem łóżka w beck-orto jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku choroby przejściowej. Specjalistyczne łóżko zapewni wygodę, jak i pełne bezpieczeństwo pacjenta, u którego sprawność drastycznie spadła.

sprzedaż detaliczna i hurtowa łóżek rehabilitacyjnych

Dla osób starszych i obłożnie chorych, które nie powrócą już do pełnej sprawności, lepszym wyborem będzie zakup łóżka. Najlepiej wówczas dobrać model, który będzie wyposażony w najważniejsze funkcje, a także dobrze wkomponuje się w wystrój pomieszczenia. Firma beck-orto umożliwia 1- miesięczne przetestowanie modelu co jest bardzo korzystne. Jeśli łóżko nie sprosta wymaganiom swojego użytkownika, wówczas można je bez problemu zwrócić i wybrać inny mebel. Co ważne, można bez problemu wynająć, a także w dogodnej chwili wykupić sprzęt. Oprócz samego wyboru łóżka rehabilitacyjnego musimy pamiętać, jak ważny jest też dobór do niego właściwego materaca. Podczas podejmowania decyzji istotnym czynnikiem są więc posiadane przez nas fundusze. Co ważne, NFZ nie dofinansowuje do zakupu łóżka pielęgnacyjnego. Niektóre osoby mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON. Mniejszym obciążeniem domowego budżetu będzie zdecydowanie się na używane łóżka rehabilitacyjne, które w swojej ofercie posiada beck-orto. Warto zapoznać się z jej bogatym asortymentem mebli do sprzedaży, jak i wynajmu.

W jaki sposób dobrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej?

Chcąc zagwarantować pacjentowi jak najlepszą opiekę, musimy wybrać taki model, który będzie spełniać wszystkie jego najważniejsze potrzeby. Pacjenci leżący różnią się od siebie stopniem niepełnosprawności, a więc także potrzebami. W jaki sposób wybrać łóżko dla osoby leżącej? Z pewnością należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

1. Osoba rehabilitowana- jej rodzaj choroby, wiek, waga

Decydując się na skorzystanie z oferty sklepu czy też wypożyczalni sprzętu medycznego musimy zwrócić uwagę na dwie kwestie: rodzaj choroby, czy dolegliwości osoby leżącej i jej wagę. Dostępnych jest wiele modele łóżek rehabilitacyjnych, zaczynając od klasy ekonomicznej, przez klasę standardową, a kończąc na klasie premiom. Nie każdy pacjent musi posiadać mebel z wieloma funkcjonalnościami. Należy jednak pamiętać, że łóżko niespełniające podstawowych wymagań pacjenta będzie sprawiało wiele kłopotów osobie rehabilitowanej podczas korzystania z niego, jak i opiekunowi w trakcie zabiegów rehabilitacyjnych. Co ważne, standardowe łóżka dedykowane są osobom o wadze ok. 160 -165 kg, natomiast dla cięższych osób dostępne są łóżka rehabilitacyjne XXL. Charakteryzują się one specjalną konstrukcję i potrafią utrzymać ciężar nawet o wadze 240 kg. W razie problemów podczas wyboru łóżka zawsze można go skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą. Firma beck-orto także służy radą i jest w stanie dobrać najlepszą opcję dla danej osoby.

2. Zakres ruchu i dostępne funkcje łóżka rehabilitacyjnego

Ważne jest również to, czy użytkownik łóżka rehabilitacyjnego jest w stanie poruszać się, wstawać, oraz to w jakim stopniu. Większość modeli wyposażonych jest w trójkąty, czyli wysięgniki. Pozwalają one na uniesienie, a więc zmianę pozycji czy też podniesienie się. Jeśli pacjent może sam zadecydować o zmianie pozycji, wówczas dobrym rozwiązaniem są łóżka ze wbudowanym napędem elektrycznym, którymi można sterować przy użyciu pilota. To też propozycje komfortowe dla opiekuna. Rodzaj ustawień materaca powinien być dobrany do rodzaju niepełnosprawności i potrzeb osoby leżącej. W przypadku kiedy ma ona unieruchomione biodra oraz nogi, wówczas dobrą opcją będzie łóżko dwufunkcyjne. Jeśli natomiast pacjent jest całkowicie unieruchomiony i nie wstaje, wtedy potrzebny będzie model trzy albo i czterofunkcyjny. Dzięki takim funkcjom można przeciwdziałać tworzeniu się odleżyn, jak i pogłębianiu się kłopotów oddechowych i krążeniowych. Zakres regulacji powinien być tak dobrany, aby pozwalał na proste i bezpieczne przemieszczanie się na przykład z wózka inwalidzkiego na łóżko. Dla pacjentów częściowo unieruchomionych niezwykle ważną funkcją jest pionizacja. Wybrany mebel musi być dobrze dopasowany do preferencji użytkującej je osoby. Z uwagi na to, że będzie ona spędzała w pozycji leżącej większość swojego czasu, niezwykle ważne są też dodatki, które podnoszą komfort użytkowania mebla. Niektóre modele posiadają stolik na jedzenie, specjalne wieszaki na kroplówkę, basen czy kaczę, uchwyty na cewnik.

łóżko rehablitacyjne a optyczne ? czym się różnią? sprzedaż i wynajem w Beck-Orto

3. Wygoda opiekuna podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych

Łóżko rehabilitacyjne jest też ogromną pomocą w przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych przez opiekuna. Dzięki niemu można wykonywać wszystkie zabiegi sprawnie, prawidłowo opiekując się osobą leżącą, ale przy tym odciążyć kręgosłup i zniwelować ryzyko pojawienia się urazów związanych z przeciążeniem. Właśnie dlatego, decydując się na łóżko rehabilitacyjne, warto wziąć pod uwagę predyspozycję opiekującym się chorym. W pracy opiekuna przydają się zwłaszcza wszelkie funkcje ułatwiające podniesienie osoby leżącej, jak i zmianę pozycji. Im więcej funkcje będzie posiadało łóżko rehabilitacyjne, tym zadania opiekuna będą łatwiejsze.

4. Miejsce lokalizacji łóżka rehabilitacyjnego

Musimy pamiętać o tym, że łóżko rehabilitacyjne wraz z obudową będzie zajmowało trochę miejsca. Będzie to ok. 1,1 m x 2,2 m zajętej przestrzeni. Oczywiście, mebel w wersji XXL zajmie jeszcze więcej wolnego miejsca. Ponadto, musi być ono ustawione w taki sposób, aby opiekun miał do osoby chorej dobry dostęp w obydwu stron. W ten sposób będzie mógł łatwiej i wygodniej wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Łóżko rehabilitacyjne nie powinno być stawiane tuż przy oknie, gdyż ewentualne przeciągi mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowie chorego. Nie bez znaczenia jest też sam wygląd i estetyka łóżka pielęgnacyjnego. Dostępne są zarówno te w obudowie drewnianej, jak i metalowej. W szczególności drewniana obudowa lepiej współgra z każdym pomieszczeniem i lepiej się w nim prezentuje.

5. Materac przeciwodleżynowy

W sytuacji, kiedy pacjent spędzi w pozycji leżącej dłuższy czas, wówczas zakup materaca przeciwodleżynowego jest niezbędny. Specjalna budowa takich materacy ma na celu przeciwdziałać nadmiernemu uciskowy poszczególnych tkanek ciała, a także zapobiega powstawaniu bardzo bolesnych i przykrych odleżyn. Możemy wybierać wśród materaców przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych, których twardość w danych obszarach można regulować przy użyciu pompy ciśnieniowej. Inną propozycją są materace przeciwodleżynowe piankowe, które delikatnie masują ciało chorego. Zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego w łóżku rehabilitacyjnym znacząco zmniejszy ryzyko powstawania odleżyn. Podczas wyboru idealnego modelu należy zwrócić uwagę na jego materiał wykonania. Ważne jest też to, czy istnieje możliwość wyprania jego zewnętrznej warstwy i czy dopasowuje się do kształtu ciała. Polecane są w szczególności modele, które pozwalają skórze oddychać, a przy tym nie są zbyt miękkie.

Dofinansowanie łóżka dla chorego z PFRON

Niestety do zakupu łóżka rehabilitacyjnego refundacja z NFZ nie przysługuje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możemy starać się o nie ze środków PFRON. Stosownie do § 13. pkt. 4 ww. rozporządzenia wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak aniżeli do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć w MOPS czy PCPR odpowiednie dokumenty takie jak: oświadczenie o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie o dochodach, fakturę PRO-FORMA (wystawiona przez firmę sprzedającą sprzęt medyczny), zaświadczenie od lekarza z zaleceniem zakupu łóżka, wniosek o dofinansowanie.

sprzedaż detaliczna i hurtowa łóżek rehabilitacyjnych - Beck-orto

Kto może starać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Zgodnie z § 6. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie z PFRON, mogą starać się wszystkie osoby niepełnosprawne, o ile jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich stopnia niepełnosprawności.

Łóżko rehabilitacyjne jest najważniejszym elementem wyposażenia mieszkania czy domu, dla osób, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Przed zakupem tego rodzaju sprzętu, warto z pewnością rozważyć również jego wypożyczenie.