Wózki inwalidzkie występują w różnych rodzajach. Poszczególne modele różnić mogą się rodzajem napędu, materiałem, z którego zostały wykonane, a także dostępnością rozmaitych funkcji dodatkowych. Ich ceny bywają jednak wysokie – stąd też refundacja NFZ na wózek inwalidzki jest realnym ułatwieniem zakupu. Jak ją uzyskać?
Ile kosztują wózki inwalidzkie i od czego zależy ich cena?
W zależności od potrzeb, pacjenci korzystają z wózków manualnych lub elektrycznych, standardowych i specjalnych, wykonanych ze stali lub lekkich stopów aluminium. Na rynku dostępne są modele dedykowane dzieciom z niepełnosprawnościami, osobom w trakcie intensywnej rehabilitacji, uprawiającym sport albo wymagającym dodatkowego wsparcia i pionizacji.
Dobór sprzętu uzależniony jest od stanu pacjenta, typu schorzenia, stopnia samodzielności i potrzeb użytkownika. Ceny wózków inwalidzkich również są bardzo zróżnicowane. Najtańsze, standardowe wózki ręczne kupić można za kilkaset złotych, jednak specjalne modele elektryczne, wyposażone w funkcje dodatkowe, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dofinansowanie NFZ na wózki inwalidzkie pozwala na realne obniżenie kosztu zakupu, a nawet uzyskanie wózka za darmo. Komu i w jakich warunkach przysługuje refundacja NFZ na wózek? Jak je uzyskać i gdzie zrealizować?
Jakie przepisy regulują dofinansowania wózków inwalidzkich?
Kryteria i warunki przyznawania dofinansowania NFZ na wyroby medyczne, w tym wózki inwalidzkie różnych typów, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 29 maja 201, z późniejszą nowelizacją. Przepisy rozporządzenia precyzują warunki przyznawania funduszy na zakup wózka inwalidzkiego w zależności od jego rodzaju, określając:
- osoby uprawnione do refundacji na wózki inwalidzkie ręczne, wózki lekkie oraz specjalistyczne wózki inwalidzkie, w tym wózki inwalidzkie dla dzieci;
- częstotliwość ubiegania się o refundację na określony wózek;
- listę specjalizacji lekarzy uprawnionych do wystawienia zlecenia na wózek inwalidzki.
Dla kogo przeznaczone są refundacje na wózek inwalidzki z NFZ?
Wózek inwalidzki jest sprzętem medycznym niezbędnym osobom niepełnosprawnym oraz starszym, o upośledzonej lub całkowicie zniesionej możliwości samodzielnego poruszania się. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o refundację ubiegać mogą się wyłącznie osoby:
- objęte ubezpieczeniem zdrowotnym oraz społecznym w ZUS,
- cierpiące na któreś ze schorzeń, wymienionych w Rozporządzeniu,
- które uzyskają zlecenie na wózek inwalidzki od lekarza odpowiedniej specjalizacji.
Refundacja na nowy wózek przyznawana jest w wysokości określonej limitem dofinansowania z funduszy publicznych dla danej kategorii sprzętu medycznego. Kupując wózek w cenie niższej od limitu refundacji, faktycznie odbiera się go za darmo. Jeśli cena wybranego modelu jest wyższa, dopłacić trzeba jedynie różnicę między ceną brutto wózka a kwotą refundacji.
Jakie rodzaje wózków inwalidzkich objęte są refundacją?
Z refundacją NFZ kupić można zarówno podstawowe modele wózków ręcznych, jak i bardziej zaawansowane wózki elektryczne, dla osób dorosłych i dla dzieci.
Dofinansowanie przysługuje również na wózki wykonane ze stopów lekkich oraz wózki specjalne, dla osób z określonymi schorzeniami neurologicznymi, porażeniami i niedowładami. W tym ostatnim wypadku jednak refundacja nie przysługuje do wózków specjalnych toaletowych i prysznicowych.
Dofinansowanie na wózek inwalidzki ręczny
Refundacja na wózek manualny przysługuje dorosłym i dzieciom od trzeciego roku życia, w przypadku udokumentowanego ograniczenia zdolności do samodzielnego poruszania się. Dofinansowanie NFZ do ręcznych wózków inwalidzkich obejmuje zarówno wózki dla dorosłych (kod NFZ P.127), jak i dziecięce wózki inwalidzkie (kod NFZ P.128).
Refundacja NFZ na lekki wózek inwalidzki (wykonany z aluminium)
Refundacja NFZ na wózek inwalidzki aluminiowy (kod NFZ P.129) przysługuje osobom dorosłym i dzieciom od 3 roku życia, jeśli udokumentowano trwałe ograniczenie zdolności chodzenia. Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich przeznaczony jest jednak dla osób samodzielnie poruszających się na wózku, bez udziału osób trzecich.
Jest to wózek z systemem szybkiego demontażu kół, składany, przez co łatwy do transportu. Pozwala na prowadzenie aktywnej rehabilitacji medycznej. W przypadku skorzystania z refundacji na wózek inwalidzki ze stopów lekkich, nie można ubiegać się jednocześnie o dofinansowanie na wózek specjalny.
Dofinansowanie na wózek inwalidzki specjalny
Dofinansowanie ze środków publicznych do wózków specjalnych przysługuje osobom z niedowładami, porażeniami i schorzeniami neurologicznymi, którym potrzebna jest pomoc w poruszaniu się oraz określone funkcje dodatkowe, związane m.in. z pionizacją ciała.
Może to być refundacja na wózek stabilizujący z funkcją pionizacji lub inny o napędzie elektrycznym, dopasowany do charakteru schorzenia. Refundacja przysługuje dorosłym (kod NFZ P. 130) i dzieciom (kod NFZ P.131), od 2 roku życia. Należy pamiętać o wyłączeniu z refundacji, obejmującym wózek inwalidzki toaletowy i prysznicowy.
Ile wynosi limit dofinansowania NFZ na wózki inwalidzkie?
Limit dofinansowania NFZ na wózki inwalidzkie uzależniony jest od ich rodzaju.
- Ręczny wózek inwalidzki (kod NFZ P. 127 i P.128) – kwota refundacji NFZ 600zł
- Lekki wózek inwalidzki ze stopów aluminiowych (kod NFZ P.129) – kwota refundacji NFZ 1700 zł
- Specjalny wózek elektryczny (kod NFZ P. 130 i P.131 ) – kwota refundacji NFZ 3000zł
Decydując się na model w cenie niższej od limitu dofinansowania, można otrzymać wózek inwalidzki w rzeczywistości za darmo, bez wkładu własnego.
Jak często przysługuje refundacja NFZ na wózek?
Jak często można ubiegać się o refundację NFZ na nowy wózek inwalidzki? Tak jak w przypadku limitów dofinansowania, jest to uzależnione od rodzaju wózka i kodu NFZ.
- Wózki ręczne – dorośli mogą ubiegać się refundację co 5 lat, a dzieci raz na 3 lata;
- Wózki aktywne ze stopów lekkich – dofinansowanie przysługuje dorosłym raz na 4 lata, a dzieciom raz na 3 lata;
- Wózki specjalne – dorośli mogą ubiegać się o dofinansowanie raz na 4 lata, dzieci – raz na 3 lata.
W jaki sposób uzyskać refundację na zakup wózka inwalidzkiego?
Jak rozpocząć procedurę ubiegania się o refundację?
Warunkiem uzyskania refundacji na sprzęt medyczny ze środków publicznych za pośrednictwem NFZ jest uzyskanie stosowanego zlecenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zlecenie takie powinno zostać wystawione przez uprawnioną osobę, czyli lekarza odpowiedniej, wymienionej w Rozporządzeniu, specjalizacji.
Czy zlecenie na wózek wymaga potwierdzenia w oddziale NFZ?
W większości wypadków zlecenie wystawione na sprzęt medyczny przez uprawnionego lekarza nie wymaga odwiedzania przez pacjenta najbliższego oddziału NFZ, zlecenie potwierdzi sam lekarz. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, potwierdzenie uzyskać można w dowolnym oddziale NFZ. Po pozytywnym zweryfikowaniu zlecenia, pacjent lub inna osoba uprawniona otrzyma od OW NFZ informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (np. telefonicznie lub poprzez e-mail).
Jak dostać wózek inwalidzki z dofinansowaniem?
Ostatnim etapem realizacji jest zakup wózka inwalidzkiego w sklepie medycznym – stacjonarnym lun online. Jeśli wybierzemy model w cenie nieprzekraczającej limitu dofinansowania NFZ, wózek inwalidzki odbierzemy faktycznie za darmo.
Jaki lekarz wystawi zlecenie na wózek inwalidzki?
Jaki lekarz jest uprawniony do wypisania zlecenia na wózek inwalidzki dla osoby niepełnosprawnej? Przepisy uzależniają tę kwestię od rodzaju wózka. W przypadku wózka manualnego, do wypisania zlecenia uprawniony jest lekarz rodzinny.
Podczas ubiegania się o dofinansowanie na wózek aktywny ze stopów lekkich lub w przypadku wózków specjalnych, konieczne jest uzyskanie zlecenia na sprzęt od lekarza specjalizującego się w ortopedii, chirurgii urazowo – ortopedycznej, pediatrii, neurologii, geriatrii oraz innych, wymienionych w Rozporządzeniu.
Gdzie można zrealizować zakup wózka z dofinansowaniem?
Refundacja wózka inwalidzkiego możliwa jest do realizacji w dowolnym sklepie ze sprzętem medycznym, posiadającym stosowną umowę z NFZ. Niezależnie od tego, czy ma to być wózek ręczny, model z funkcją pionizacji czy wózek inwalidzki ze stopów lekkich do intensywnej rehabilitacji, warto zapoznać się dokładnie z ofertą różnych producentów. Wózek nie przywróci zdolności samodzielnego chodzenia, jednak może zdecydowanie poprawić komfort życia. Warto wykorzystać refundację NFZ na sprzęt, który spełni oczekiwania.
Czy dofinansowanie NFZ na wózek można wykorzystać w sklepie online?
Wózek inwalidzki z refundacją NFZ można kupić również w sklepie medycznym online, o ile posiada on stosowną umowę z NFZ. Sklepy takie mają zwykle bogatą ofertę wózków inwalidzkich oraz korzystne ceny. Aby otrzymać wózek inwalidzki za darmo, konieczne jest podanie swojego numeru PESEL, kodu zlecenia oraz pamiętanie o tym, jaki jest limit dofinansowania. Kupno wózka inwalidzkiego online ma również tę zaletę, że dany sprzęt dostarczony zostanie do domu klienta. Nie trzeba nigdzie jeździć ani martwić się o kwestie transportu.
Beck-orto serdecznie zaprasza do kontaktu.