Szyna CPM – jak działa i jak ją wykorzystać w rehabilitacji stawu kolanowego?

Szyna CPM to sprzęt medyczny wykorzystywany przede wszystkim w rehabilitacji stawu kolanowego, ale sprawdza się również w obrębie kończyn górnych lub stawu biodrowego. Pozwala ona zwiększyć zakres narządu ruchu, dzięki czemu przyspiesza proces rekonwalescencji po urazach lub operacjach. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest szyna rehabilitacyjna telos CPM, jak działa oraz jakie korzyści przynoszą ćwiczenia z wykorzystaniem szyn CPM.

Czym jest szyna CPM?

Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to innowacyjne urządzenie, które zapewnia ruch bierny stawu bez angażowania siły ze strony pacjenta. Urządzenie napędzane silnikiem zapewnia ciągły ruch stawu, dokonując regularnego zginania i prostowania kończyny, zwiększając jej kąt zakresu ruchomości. Dzięki możliwości regulacji kąta zgięcia i wyprostu kolana, a także czasu przerwy pomiędzy kolejnymi ruchami, szyna CPM może być stosowana w procesie fizjoterapii różnych części ciała.

Niemniej jednak najczęściej wykorzystuje się ją w obrębie kończyny dolnej i stawu skokowego, które niewątpliwie są najbardziej podatne na urazy. Dzięki biernej mobilizacji stawu kończyny chorego pozostają w ruchu, co zapobiega skurczom mięśni i ograniczeniu zakresu ruchu pacjenta.

Działanie szyny CPM

Wykorzystanie szyny rehabilitacyjnej pozwala na wykonywanie ruchów ciągłych takich jak zginanie i prostowanie kończyny bez angażowania mięśni. Dzięki temu pacjenci, którzy doznali urazu lub przeszli operację, mogą przywrócić swoje kończyny do pełnej sprawności w krótszym czasie. Szyny telos CPM są również stosowane w celu mobilizacji stawów osób leżących. Z pomocą szyn CPM możliwe jest zapobieganie ograniczenia zakresu ruchomości stawu – po lub w trakcie długotrwałego okresu unieruchomienia pacjenta.

Działanie szyny CPM

Beck-orto serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą.

Ćwiczenia bierne kończyny umożliwiają zachowanie elastyczności i ruchomości stawów, a także przygotowanie ich do dalszej pracy i wdrożenia ruchów czynnych. Dzięki szynie rehabilitacyjnej CPM pacjenci mogą skutecznie przyspieszyć proces zdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania, co stanowi ogromne wsparcie dla nich i ich bliskich.

Wskazania do stosowania szyny CPM

Szyna rehabilitacyjna telos CPM znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji kolana, ale może być również używana do ćwiczeń stawu biodrowego, łokciowego czy barku. Kiedy stosować szynę rehabilitacyjną?

Jest szczególnie przydatna po różnego rodzaju kontuzjach i operacjach, takich jak:

  • operacje stawu kolanowego,
  • endoproteza stawu biodrowego,
  • porażenia i niedowłady kończyn,
  • urazy, takie jak zwichnięcia czy skręcenia stawów.

Jakie korzyści przynosi stosowanie szyny CPM?

Stosowanie szyny CPM przynosi wiele korzyści w procesie powrotu do zdrowia po operacji lub urazie stawu. Czego można oczekiwać po regularnym korzystaniu z szyny CPM?

  • Szyna telos CPM pozwala na zwiększenie zakresu ruchu w stawie, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy zmuszeni są unikać większej aktywności fizycznej, w tym osób leżących.
  • Stosowanie szyny pozwala na utrzymanie ruchomości stawu kolanowego, co z kolei zapobiega jego sztywności oraz zapaleniu stawów.
  • Szyna rehabilitacyjna telos CPM skraca proces rekonwalescencji po urazach i operacjach stawów.
Ćwiczenia bierne kończyny dolnej - jak długo?

Rehabilitacja stawu kolanowego po urazach lub operacjach jest procesem wymagającym nie tylko specjalistycznej opieki, ale i dużego zaangażowania pacjenta. Współpraca między lekarzem, fizjoterapeutą a chorym jest kluczowa, aby zapewnić powrót do pełnej sprawności. Stosowanie szyny CPM w trakcie rehabilitacji stawu kolanowego jest istotnym czynnikiem, który może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Należy jednak stosować ją zgodnie z zaleceniami specjalisty, aby terapia przyniosła jak najlepsze efekty.

Jak stosować szynę rehabilitacyjną CPM?

Zakresy ruchu oraz czas i częstotliwość wykonywanych ćwiczeń jest bardzo indywidualną kwestią. Wiele zależy od stanu pacjenta i jego możliwości fizycznych. Ćwiczenia z wykorzystaniem szyny CPM wykonuje się zazwyczaj 2-3 razy dziennie przez około 1 lub 2 godziny. Należy pamiętać, że nagłe zwiększenie zakresu ruchu może spowodować pogorszenie stanu chorego. Dlatego poprzeczkę należy podnosić stopniowo i wykonywać ćwiczenia małymi krokami.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji z użyciem szyny CPM najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który dokładnie wyjaśni, jak korzystać z urządzenia oraz ustali odpowiednie parametry odnośnie kąta zgięcia i wyprostu w stawie, a także szybkości ruchów. Dodatkowo fizjoterapeuta, zgodnie z możliwościami pacjenta, doradzi, jak często i ile czasu dziennie należy ćwiczyć, co w krótkim czasie pozwoli dostrzec oczekiwane efekty rehabilitacji stawu.

Ćwiczenia bierne kończyny dolnej – jak długo?

Długoterminowe stosowanie rehabilitacji nie jest korzystne dla zdrowia pacjenta. Zaleca się, aby okres stosowania szyny CPM wynosił między 7 a 10 dni. W takim czasie pacjent ma szansę na uzyskanie optymalnego efektu terapeutycznego, a także nauczenia się właściwych ruchów i funkcjonowania kończyn. W trudniejszych przypadkach lekarz może wydłużyć ten czas nawet do 3 tygodni.

Jakie korzyści przynosi stosowanie szyny CPM?

Długotrwałe stosowanie szyny CPM nie jest wskazane z racji tego, że kończyna musi podjąć samodzielną pracę, aby wrócić do pełni sprawności, a w tym celu niezbędne będzie wykonywanie ćwiczeń czynnych. Dlatego tak ważne jest, aby rehabilitacja była przeprowadzona pod okiem specjalisty i zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Czy warto wypożyczyć szynę CPM do rehabilitacji kolana?

Wynajem sprzętu rehabilitacyjnego z wypożyczalni Beck-Orto może być korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą uniknąć długich kolejek do fizjoterapeutów i zaoszczędzić swój czas. Sama szyna nie podlega refundacji, a wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych na jej zakup może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu pacjenta, zwłaszcza że większość rehabilitacji trwa maksymalnie kilka tygodni.

W takim przypadku najlepszą opcją jest wynajęcie szyny CPM. Wynajem szyny rehabilitacyjnej to niewielki koszt w stosunku do zakupu nowego urządzenia. Szyny CPM dostępne w wypożyczalniach to najnowsze sprzęty medyczne, które posiadają duże wyświetlacze lcd, miękkie podkładki pod kończynę, wygodne uchwyty do przenoszenia oraz pilot umożliwiający zdalne sterowanie urządzenia, co zapewnia dodatkowy komfort dla pacjenta.

Rola szyny rehabilitacyjnej CPM w procesie rekonwalescencji

Wykorzystanie szyny rehabilitacyjnej CPM przyspiesza, ale i ułatwia proces powrotu do pełnej sprawności, poprzez zwiększenie zakresu ruchomości stawu i zapobieganie jego sztywności. Jednak trzeba pamiętać, że rehabilitacja wymaga czasu i cierpliwości, a szyna CPM to tylko jeden z elementów terapii, dlatego nie należy polegać wyłącznie na jej zastosowaniu.

Szyna CPM

W całym procesie leczenia mogą być również wykorzystywane inne metody, takie jak masaż, ćwiczenia pod kontrolą fizjoterapeuty oraz terapia manualna. Wszystkie te elementy są kluczowe na etapie rekonwalescencji i powinny być wykonywane pod opieką lekarza oraz fizjoterapeuty. Na stronie Beck-Orto znajdziemy więcej informacji na temat szyn CPM oraz innych możliwości rehabilitacji.