Materac rehabilitacyjny – co warto wiedzieć?

W przypadku bólu kręgosłupa i innych problemów ortopedycznych czy zdrowotnych warto zdecydować się na wykorzystanie specjalistycznych materacy rehabilitacyjnych. Produkt tego typu jest bardzo skuteczny i zapewnia naprawdę wygodny odpoczynek. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. 

Czym jest materac rehabilitacyjny?

Materac rehabilitacyjny zwany ortopedycznym to produkt, który poleca się osobom cierpiącym na różnego typu dolegliwości. Świetnie się on sprawdza w przypadku chorego kręgosłupa czy innych dolegliwości. Jest to produkt specjalistyczny, który posiada specjalne certyfikaty. 

czym jest materac rehabilitacyjny
Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych Warszawa

Materac rehabilitacyjny wyróżnia się kilkoma znaczącymi cechami. Przede wszystkim jest dokładnie przetestowany przez specjalistów z zakresu rehabilitacji. Jest on wyprodukowany w taki sposób, aby sprostać wymaganiom osób, które borykają się z różnymi chorobami kręgosłupa lub innymi dolegliwościami. Warto go wykorzystać w procesie rehabilitacji. Ponadto należy zaznaczyć, że materac rehabilitacyjny produkowany jest z materiałów całkowicie bezpiecznych. 

Jakie rodzaje materacy rehabilitacyjnych można wyróżnić?

Na rynku dostępne jest kilka różnego rodzaju materacy rehabilitacyjnych. Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim produkty tego typu można podzielić na trzy grupy:

  • materace piankowe – świetnie sprawdzają się w przypadku bólu kręgosłupa, jest on nie tylko bardzo wygodny, ale także dzięki właściwości termoelastycznych idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dzięki swojej niebanalnej budowie zapewnia on idealnie podparcie dla lędźwi, barków i bioder. 
  • materace sprężynowe – to wybór idealny dla różnych chorób kręgosłupa. Wybrać można materace pocket lub multipocket. Reagują one na nacisk i dopasowują się do kręgosłupa. 
  • materace hybrydowe – także idealnie sprawdzają się w przypadku bólu kręgosłupa. Jest to pewnego rodzaju połączenie warstwy sprężynowej i pianki termoelastycznej. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup materaca rehabilitacyjnego?

Materac rehabilitacyjny wiąże się z wieloma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim zapewnia on idealne podparcie dla całego ciała i układu kostnego. Jego powierzchnia idealnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku bólu i dolegliwości związanych z kręgosłupem. 

Materace specjalistyczne wpływają także bardzo pozytywnie na przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Po całym dniu spędzonym na nogach, siedzeniu w niewłaściwej pozycji itd. materac pomaga się odprężyć i odetchnąć. Ciało nie jest już takie ponapinane, a w nocy odpoczynek przebiega bardziej efektownie. 

jaki wybrać materac rehabilitacyjny

Kolejną właściwością produktów tego typu jest zapobieganie bólowi kości, stawów oraz mięśni. Powierzchnia materaca jest miękka i bardzo przyjemna w dotyku, dzięki temu osoby borykające się z chorobami kręgosłupa czy dokuczliwymi bólami poczują się lepiej i się nieco rozluźnią. 

Oczywiście niezaprzeczalną zaletą materacy ortopedycznych jest także to, że wpływają na to, żeby sen był nieprzerywany, a także zapewniał relaks i pełnowartościowy odpoczynek. Coraz więcej osób korzysta z tego typu produktów, a na ich rosnącą popularność z pewnością wpływają pozytywne opinie zarówno specjalistów, jak i innych użytkowników. 

Różne twardości materacy 

Warto zaznaczyć, że materace rehabilitacyjne różnią się między sobą także twardością. Jest to bardzo ważny parametr, którego nie można pominąć podczas wybierania odpowiedniego egzemplarza. 

Dobierając idealny poziom twardości pod uwagę należy wziąć własne preferencje, ale też własną wagę. Osoby cięższe powinny zdecydować się na twardsze materace. Aby ułatwić użytkownikom wybór, producenci stosują pewne oznaczenia:

  • H1 to materac miękki, który dedykuje się osobom lekkim, których waga ciała nie przekracza 60 kg, 
  • H2 to materac średni, dla osób ważących od 60 – 80 kg, 
  • H3 to materac średnio twardy, przeznaczony dla osób ważących 80 – 110 kg,
  • H4 to materac twardy idealny dla osób ważących ponad 110 kg. 

Kierując się powyższym zestawieniem z pewnością można wybrać produkt, idealny dla danej osoby. Warto także zaznaczyć, że istnieją materace idealna dla par, które skrajnie różnią się od siebie wagą. 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając idealny materac rehabilitacyjny?

Oczywiście twardość materaca to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę wybierając idealny materac rehabilitacyjny. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jego wymiar. Ponadto wybrane modele powinny być oznaczone stosowanymi certyfikatami. Analizując ich treść można zyskać pewność, że produkt spełnia wszelkie najważniejsze normy, został wykonany z materiałów najwyższej jakości, a także pomyślnie przeszły wszelkie przeprowadzone kontrole. 

Wpływ na wybór materaca ma także pozycja snu danej osoby. Osoby śpiące na wznak mogą zdecydować się na praktycznie dowolny model. Jednak kluczowe znaczenie w takim wypadku ma twardość. Zbyt miękki materac może sprawić, że ciało nie będzie dostatecznie dobrze podparte. Śpiąc na znak warto postawić na materace posiadające siedem stref komfortu. 

Z kolei śpiąc na brzuchu, zdecydowanie warto wybrać nieco twardsze materace. Jest to bardzo ważne, ponieważ, dzięki temu kręgosłup nie będzie zbyt mocno wygięty. Ostatnią opcją jest spania na boku, przy którym najlepiej sprawdzą się miękkie materace. Aby mieć pewność, że wybierze się odpowiedni egzemplarz materaca dobrze jest także skorzystać z pomocy specjalisty np. rehabilitanta, który dobrze wie, na co zwrócić uwagę. 

Materace rehabilitacyjne to świetne produkty, które pozwalają pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem i całym układem ruchu. Aby zapewnić komfort osobie, która ma problemy z kręgosłupem, warto sięgnąć po te specjalistyczne produkty o właściwym poziomie twardości. Producenci oferują materace ortopedyczne piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe. Dzięki stosowanym certyfikatom można mieć pewność, że idealnie spełnią one swoje zadanie.