Różnego typu urazy kończyn dolnych są dosyć powszechną przypadłością. Wypadek podczas aktywności sportowych, czy nawet zwykła chwila nieuwagi może skończyć się skręceniem lub złamaniem. Utrudnione poruszanie się trwa najczęściej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. W tym czasie, aby kontuzjowany mógł poruszać się po domu lub w razie potrzeby udać się do lekarza, czy na rehabilitację potrzebuje czegoś, co ułatwi mu przemieszczanie się. Odpowiednie kule ortopedyczne pozwalają na samodzielnie wykonywanie podstawowych aktywności.
Rodzaje kul ortopedycznych – które wybrać? Kule łokciowe czy pachowe?
Zanim zaczniesz używać kul, najpierw powinieneś zdecydować się na jeden z dostępnych typów. Od tego zależy, czy będą one gwarantować Ci solidne podarcie, a tym samym możliwość sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się. Kule inwalidzkie różnią się między sobą sposobem podarcia. To z kolei wpływa na rozkładanie się ciężaru ciała oraz technikę chodzenia.
Najpopularniejsze typy kul ortopedycznych to kule łokciowe oraz kule pachowe. Pierwszy rodzaj ma zamontowany uchwyt, który zakłada się na ramię. Dłoń jest oparta na rączce. Taka konstrukcja pozwala na pewny uchwyt kuli. Łatwo można też dopasować ich wysokość do swojego wzrostu. Stosując kule łokciowe, będziesz pewnie przemieszczać się nawet na większych odległościach.
Z kolei kule pachowe polecane są osobom, które z jakichś powodów nie są w stanie oprzeć ręki i przedramienia na uchwycie. Zaleca się je pacjentom, którzy mają problem ze sprawnością kończyn górnych. Jednak trzymanie kul o takiej konstrukcji tworzy spory ucisk pod pachą. Ich długotrwale używanie może drażnić nerwy lub powodować nieprzyjemne otarcia.
Ostatni typ, z którym można się spotkać to trójnogi oraz czwórnogi. To rozwiązanie zaleca się najczęściej osobom starszym. Laska z trzema lub czterema końcówkami daje pewne podparcie i pozwala na bezpieczne przemieszczanie się zarówno po domu, jak i na zewnątrz. Często z tego typu sprzętu ortopedycznego korzystają także dzieci po urazach, operacjach lub zmagające się z różnymi niepełnosprawnościami.
Prawidłowa technika chodzenia za pomocą kul ortopedycznych. Jak ustawić wysokość kul?
W poruszaniu się za pomocą kul chodzi zarówno o to, aby odciążyć kontuzjowaną kończynę, jak i zadbać o zdrową nogę. Nie można zbytnio jej forsować, ponieważ wtedy wyleczenie jednego urazu, może skończyć się rozpoczęciem kolejnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem prawidłowe trzymanie kul oraz sposób poruszania się z ich użyciem. To gwarantuje, że nie będziesz zbyt szybko odczuwać zmęczenia, a Twoje zdrowe kończyny będą odpowiednio chronione.
Podstawą od której należy zacząć, jest ustawienie prawidłowej wysokości kul. W przypadku kul łokciowych przyjmuje się, że ręce powinny lekko się zginać w łokciu. Należy zatem ustawić je za pomocą dostępnej regulacji tak, aby możliwe było zajęcie wygodnej pozycji. Dobrym testem jest przyjęcie wyprostowanej postawy ciała i sprawdzenie, czy dłonie dostają do najbardziej wystającej części kości udowej. Z kolei obręcz kuli powinna znajdować mniej więcej na wysokości połowy Twojego ramienia.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Kule pachowe wykorzystuje się, gdy jest konieczne całkowite uniesienie chorej kończyny. Ich wysokość dopasowuje się do wzrostu osoby, która z nich korzysta. Kule powinny być ustawione tak, aby lekko unieść bark. Różnica wysokości nie powinna być jednak zbyt duża. Zbyt wysokie uniesienie spowoduje duży nacisk, a w efekcie szybko zaczniesz odczuwać napięcie.
Prawidłowe chodzenie. Jak wykorzystywać kule rehabilitacyjne?
Jeśli wybór kul już za Tobą i masz ustawione je na odpowiednią wysokość, czas zacząć stawiać pierwsze kroki. Liczy się tu precyzja i odpowiednia technika chodzenia. Górna część kul ortopedycznych powinna znaleźć się na Twoich ramionach. Masz czuć pewne oparcie i stabilizację. Zaleca się, aby korzystać z obu kul, nawet, wtedy gdy uraz nie jest zbyt poważny i masz wrażenie, że doskonale poradzisz sobie z jedną. To kwestia zarówno Twojej wygody, jak i bezpieczeństwa. Przesunięcie obu kul powoduje, że całe ciało pracuje równomiernie, zatem nie będziesz narażony na przeciążenia.
Jeśli trzymasz ramię oparte na opasce a rączkę obejmujesz całą dłonią, czas na pierwszy krok z wykorzystaniem kul. Ustaw je tak, aby odległość między nimi była szersza, niż szerokość Twoich bioder. Nie oddalaj ich jednak od siebie zbyt mocno, bo wtedy łatwo stracisz równowagę.
Używanie kul oznacza, że rozkładasz na wsparciu cały ciężar ciała. Nauka chodzenia nie powinna zająć Ci zbyt wiele czasu. Zdecyduj się na jedną z technik chodzenia i sprawdź, która będzie dla Ciebie najlepsza.
Możesz stosować krok:
- czterotaktowy dostawny: chodząc w ten sposób o kulach należy najpierw postawić prawą, potem lewą kulę, a następnie kolejno prawą oraz lewą nogę;
- naprzemienny: zasada jest taka sama, jak poprzednio, ale ruch kul i nóg jest naprzemienny;
- trójtaktowy: ważne jest tu naprzemienna praca ramion oraz symetryczna praca nóg
- dwutaktowy – dostawny: równocześnie pracuje jedna strona ciała, po czym ruch wykonuje druga.
Aby prawidłowo używać kul, trzeba nieco poćwiczyć. Pozwala to nabrać wprawy i pokonywać coraz większe odległości. Najważniejsze jest stosowanie prawidłowego wzorca chodu. Możesz przećwiczyć go ze swoim fizjoterapeutą.
Inne rodzaje chodu. Poruszanie się z jedną kulą, wchodzenie po schodach
Czasami są sytuacje, gdy lekarz lub fizjoterapeuta zaleca poruszanie się tylko o jednej kuli. Wtedy wykorzystywana do poruszania się kula powinna znajdować się po stronie zdrowej nogi. W trakcie wykonywania ruchu prostujesz chorą nogę do przodu i jednocześnie przesuwasz także do przodu samą kulę. Ustawienie kuli po stronie nogi chorej przeniosłoby na nią ciężar i niepotrzebnie naraziło tę kończynę na wysiłek.
Może się też zdarzyć, że będziesz musiał pokonać schody. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wiąże się ze sporym wysiłkiem. Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej wysokości kuli. Następnie oprzyj na nich całe ciało. Najpierw postaw na stopniu nogę zdrową. Później wykonaj krok nogą chorą. Jednocześnie przenieś obie kule.
Po schodach możesz wspinać się również, gdy korzystasz tylko z jednej kuli. Ustaw ją po stronie nogi zdrowej. Jest ona silniejsza, zatem będzie dominującym wsparciem. Zrób pierwszy krok nogą zdrową. Gdy już pewnie staniesz na stopniu, czas na ruch po stronie chorej nogi. Dla wygody możesz też korzystać z poręczy.
Kule inwalidzkie na co dzień. Jakie rady warto wykorzystać, gdy stosuje się je przez dłuższy czas?
Wiesz już, że kule łokciowe należy ustawić na odpowiednią wysokość. Masz też świadomość, jak ważne jest prawidłowe trzymanie kul. Jednak to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Chód z użyciem kul powinien jak najbardziej przypominać fizjologiczny ruch. Masz naturalnie przesuwać się do przodu zdrową nogą. Następnie dołącza noga chora wraz z kulą. Ruch powinien być płynny. Nie zaleca się skakania, ponieważ zaszkodzisz wtedy zdrowej stronie.
Poruszanie się za pomocą kul nie musi być trudne. Jeśli jesteś zmuszony, aby po nie sięgnąć, warto robić to prawidłowo, aby nie narazić się na kolejne urazy kończyn dolnych.
Beck-orto serdecznie zaprasza do kontaktu.